Patlıcan Nasıl Kurutulur?

Bir gıda kurutucusunda meyve, sebze, bitki veya baharat olsun. Hemen hemen her tür gıdayı kurutabilirsiniz! Patlıcan bir istisna değildir. Patlıcan nasıl kurutulur?

Bazı insanlar, bir gıda kurutucusunda patlıcan fikrinden uzaklaşarak, kurutulmuş patlıcandaki renk eksikliğini çekici bulmazlar.

Bununla birlikte, kurutulmuş patlıcan, bahçenizdeki tüm patlıcanları tüketmenin harika bir yoludur. Bir kurutucu kullanmak, patlıcanı güneşte kuruturken oluşan gereksiz bozulmaları önlemeye yardımcı olur.

Dehidrasyon için herhangi bir patlıcan çeşidini kullanabilirsiniz. Ancak, büyük patlıcanların daha küçük dilimler halinde kesilmesi gerekeceğinden, daha küçük patlıcanları aramak isteyeceksiniz.

Küçük patlıcan parçalarının tadı daha az kurur ve ayrıca acı tadı alma olasılıkları da azalır. Bu da onları bu iş için en uygun adaylar yapar.

Patlıcan Nasıl Kurutulur?

 • Patlıcanınızı tamamen yıkayarak başlayın. Patlıcanınızı soymak isteyip istemediğinize karar vermek size kalmış. Ancak her iki durumda da patlıcanınızdaki kiri veya böcek ilacını temizlemek yapmak isteyeceksiniz.
 • Patlıcanları yıkadıktan sonra dilimlemeniz gerekecek. Dilimleme için en iyi boyut yaklaşık ¼ inç kalınlığındadır. Cildi açık veya kapalı olarak kurutabilirsiniz. Ancak cildi açık bırakmayı planlıyorsanız ekstra ince dilimlediğinizden emin olun (cilt genç patlıcanlarda da en iyisidir).
 • Patlıcanınızı bir inçlik küpler halinde kesmeyi de seçebilirsiniz. Bu seçim, kurutulmuş patlıcanınızı nasıl kullanmak istediğinize ilişkin nihai hedeflerinize bağlıdır. Bu dilimleri oluşturmak için bulabileceğiniz en keskin bıçağı kullanın. Bu, eşit, eşit miktarda kurutmaya izin verecektir.
 • Ardından, dilimlenmiş patlıcanınızı haşlamanız gerekecek. Bu sadece sebzelere lezzet katmakla kalmayacak, aynı zamanda uzun süreli muhafazaya da yardımcı olacaktır. Kaynar su veya buharlama işlemi ile haşlayın. Buharlama işlemi özellikle patlıcanı dehidrasyon amacıyla haşlarken faydalıdır. Patlıcan parçalarının daha fazla besin tutmasını sağlar ve yapması da oldukça kolaydır. Yapmanız gereken tek şey, patlıcan dilimlerini kaynar su dolu bir tencerenin üzerine yerleştirilmiş bir süzgecin içine koymak.
 • Patlıcanın yaklaşık dört dakika buğulamasına izin verin. Daha sonra pişirme işlemini daha da durdurmak için süzgeci soğuk suya koyabilirsiniz.
  Patlıcan Nasıl Kurutulur?
  Patlıcan Nasıl Kurutulur?
 • Ardından, patlıcanınızı katlamak için gıda kurutucunuzdaki yapışmaz kurutma tepsilerini kullanmanız gerekecek. Dilimleri tepsilerin arasına tek bir katman halinde yayın, hiçbir dilimin diğerinin üst üste gelmesine izin vermeyin.
  Patlıcan Nasıl Kurutulur?
  Patlıcan Nasıl Kurutulur?
 • Kurutucuyu orta dereceye ayarlayın ve tepsileri içine yerleştirin, bitmiş ürününüzün ne kadar kırılgan olmasını istediğinize bağlı olarak makinenin patlıcanı 12 ila 24 saat kurutmasına izin verin. Tepsilerinizi birkaç saatte bir döndürmeniz gerektiğini, alt tepsileri yukarı doğru hareket ettirmeniz gerektiğini ve bunun tersini de görebilirsiniz. Bu patlıcan dilimlerinin çok kırılgan olmasını önleyecektir.

Kurutucuyu yükseğe ayarlamanın bitkinin besin maddelerinin bir kısmını yok edebileceğini, düşük seviyeye ayarlamanın ise bitirmenin daha uzun süreceğini unutmayın.

Kurutucu Olmadan Patlıcan Nasıl Kurutulur

Kurutucunuz yok mu? Sorun değil. Patlıcan bir kurutucuda oldukça iyi kurur ve bunun için tercih edilen yöntem bu olsa da, patlıcanı fırında da kurutabilirsiniz .

Patlıcanınızı seçmek, hazırlamak ve haşlamak için yukarıda sıralandığı gibi aynı adımları izleyeceksiniz – ancak bir kurutucu kullanmaya devam etmeyeceksiniz.

Bunun için yapmanız gereken tek şey fırınınızı mümkün olan en düşük ısı ayarına getirmek. Patlıcanınızın güzel ve ince dilimlenmiş olduğundan emin olun ve gerektiği kadar – genellikle sekiz saate kadar ve daha fazla değil – kurumasına izin verin.

Kurutulmuş Patlıcanın Saklanması ve Kullanımı

Kuru patlıcanınızı hava almayan bir kavanozda kolayca saklayabilirsiniz. Parçaların da sadece cips olarak yenmesi gerekmiyor. Biber, köfte, çorba gibi taze patlıcan gerektiren yemekler yaparken oldukça işinize yarayacak olan kuru patlıcanınızı parçalarının üzerine sıcak su dökerek kolayca rehidrate edebilirsiniz.

Bazı insanlar susuz patlıcanlarını torbalarda saklar. Bunu yapabilirsiniz, ancak plastik bir torbadan daha fazla hava kaybolabileceğinden dehidrasyonu etkileyebilir.

1 thought on “Patlıcan Nasıl Kurutulur?”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir