Evde Mantar Nasıl Yetiştirilir

Evde Mantar Nasıl Yetiştirilir
Evde Mantar Nasıl Yetiştirilir

Evde mantar nasıl yetiştirilir diye düşünme artık. Tek ihtiyacınız olan birkaç malzeme, serin ve karanlık bir alan.

Evde Mantar Nasıl Yetiştirilir,Hiçbir şey kendi yetiştirdiğiniz sebzelerin lezzetiyle karşılaştırılamaz. Çoğu sebzenin aksine, mantarlar serin, karanlık ve nemli ortamlarda iyi büyürler. Mantarlar elbette dışarıda büyüyebilir. Ancak tutarsız yetiştirme koşulları sürecin üç yıla kadar uzamasına neden olabilir. Onları evde yetiştirmek için en iyi yer, bir bodrum katı veya parlak ışığa maruz kalmayacakları bir lavabonun altıdır. Sınırlı alana sahip apartman sakinleri bile mantar yetiştirebilir.

Shiitake,kültür ve istiridye dahil olmak üzere neredeyse her tür mantar iç mekanlarda yetiştirilebilir. Ancak her çeşit farklı bir yetiştirme ortamı gerektirir. Bu kılavuz, aslında cremini ve portobello mantarları ile aynı tür olan beyaz düğme mantarlarının nasıl yetiştirileceğini keşfedecektir.

Evde Mantar Yetiştirmeye Başlamadan Önce

Mantar yetiştirme süreci diğer sebzelerin çoğundan farklıdır. Büyüme sürecini tanımlamadan önce, birkaç anahtar terimin üzerinden geçmek önemlidir.

  • Mantar sporları toprak veya başka bir yetiştirme ortamı ile karıştığında miselyum adı verilen beyaz, kök benzeri bir madde büyür.
  • Bir mantar substratı , miselyumun üzerinde büyüyebileceği bir maddedir. Beyaz düğme mantarları için önerilen substrat kompost ve gübre karışımıdır.
  • Mantar yumurtlaması , üzerinde zaten miselyum büyüyen bir alt tabakadır.

Yeni başlayanlar kendi mantar sporlarını satın almak yerine bir mantar yetiştirme kiti satın almayı tercih edebilirler . Bu kitler, bir yetiştirme ortamının yanı sıra zaten inkübe edilmiş mantar üremesini içerir. Bir kit kullanıyorsanız Adım 3’e geçin.

ADIM 1: Sporları yetiştirme ortamına ekleyin.

İlk adım, substratı veya yetiştirme ortamını kurmaktır. Bunu yapmak için, 6 inç derinliğinde yaklaşık 14 x 16 inç ölçülerinde bir dikim tepsisiyle başlayın. Tepsiyi kompost ve gübre karışımıyla doldurun, tepsinin üstünde bir inç boşluk bırakın. Ardından, sporları üstüne yayın.

En iyi sonuçları elde etmek için, alt tabakaya diğer küf ve mantar türlerinin bulaşmaması için bu adımda koşulları steril tutmaya çalışın. Örneğin alt tabaka ile çalışmadan önce ellerinizi iyice temizlediğinizden ve bıçağı ve kullanılan diğer aletleri sterilize ettiğinizden emin olun.

ADIM 2: Toprağın her zaman nemli olduğundan emin olun.

Mantarlar nemli ortamlarda gelişir, bu nedenle büyüme süreci boyunca toprağın nemli kalmasını sağlamak çok önemlidir.Ortamınızı nemli tutmak için günde bir iki kez püskürtün veya buğulayın veya nemli havlularla örtün.

ADIM 3: Sporları kuluçkaya yatırın.

İlk üç hafta, büyümeyi desteklemek için toprak sıcaklığı 70 derecede inkübe edilmelidir. Bu, tepsileri evin daha sıcak bir yerinde tutarak yapılabilir veya tepsiyi bir fide ısı matının üzerine yerleştirebilirsiniz . Hassas sıcaklık kontrolleri olan bir ısıtma yastığı seçin ve tepsinin altına yerleştirin. Bir toprak termometresi kullanın. Çünkü daha yüksek sıcaklıklar da sporlar ölürler. Toprak sıcaklığının asla 70 derecenin üzerine çıkmadığından emin olun.

ADIM 4: Sıcaklığı 55 ile 60 derece arasına düşürün.

Yakında toprağın üstünde beyaz, kök benzeri oluşumlar veya miselyum belirecek. Tüm tepsi kaplandığında, sıcaklığı düşürmenin zamanı geldi. Birçok sebzenin yaz aylarında yetiştirilmesi gerekirken, mantar yetiştirmek harika bir kış projesidir.Çünkü daha soğuk havalarda gelişirler.  Toprağın sıcaklığını 55 ila 60 derece arasına düşürün (bunu yapmak için muhtemelen ısıtma yastığını tepsinin altından çıkarmanız gerekecektir) ve miselyumu yaklaşık bir inç saksı toprağı ile kaplayın.

Bu sıcaklıkta birkaç gün geçtikten sonra primordia olarak bilinen minik mantarlar filizlenmeye başlayacaktır.

ADIM 5: Mantarları toplayın ve tadını çıkarın!

Düğme mantarları üç veya dört hafta sonra tamamen büyümelidir. Kapaklar tamamen açıldığında ve gövdelerden ayrıldığında hasat edilmeye hazır olduklarını bileceksiniz. Daha uzun süre büyümelerine izin verilirse kahverengiye dönerler ve cremini mantarı olarak sınıflandırılırlar. Büyümenin son aşamasında,daha da büyük portobello mantarları haline gelirler. Mantarları hasat etmek için, sapı kesmek için keskin bir bıçak kullanın.

Mantarlar, her gün hasat edilirlerse, yaklaşık altı ay boyunca sürekli olarak büyürler. Çünkü her mantar kendi sporlarını serbest bırakır. Büyüme durduğunda, mevcut yetiştirme ortamında daha fazla mantar yumurtlar. Taze mantarların kesildikten sonra uzun süre dayanmayacağına dikkat etmek önemlidir. O yüzden birkaç gün içinde pişirilmelidir.

Pizzayı süslemek, kremalı bir çorbaya dönüşmek  için lezzetli mantarları kolayca yetiştirmek için bu yöntemi kullanın.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir