Biber Nasıl Kurutulur?

Biber nasıl kurutulur? Kurutma, dünyadaki en eski ve en yaygın gıda muhafaza yöntemidir . Baharatlı veya tatlı her türlü biber dehidrasyon yoluyla korunabilir. Kurutma işlemi biberin lezzetini yoğunlaştırır, böylece bir tarifte veya yemekte daha az kullanabilirsiniz. Kurutulmuş biberler konserve yapmaktan daha az zaman alır. Kilerinizde daha az depolama alanı kaplar.

Biber çeşitlerinin çoğu iyi kurur. Biberler ve uzun tatlı biberler, daha ince etleri nedeniyle son derece iyi kurur. Kurutulduktan sonra bu biberler öğütülebilir veya ezilebilir. Çok amaçlı bir tatlandırıcı veya baharat olarak kullanılabilir. İyi kuruyan bazı biberler şunları içerir:

  • Jalapeno Biberi
  • Anaheim
  • Cayenne
  • Çapa
  • Marconi
  • Armagedon

Biber nasıl kurutulur? Biberleri kurutmanın birkaç yöntemi vardır. En kolay yöntem, onları asmak ve kuru bir ortamda asmaktır. Ancak bu yöntemin tamamlanması bölgenizdeki neme bağlı olarak aylar alabilir. Biberleri fırında da kurutabilirsiniz, bu daha hızlıdır ve sıcaklık ve nemi kontrol etmek daha kolaydır. Biberleri nasıl kurutacağınızı öğrendikten sonra, tüm yıl boyunca çorbalarda, yahnilerde, patates kızartmasında ve daha fazlasında hasatınızın tadını çıkarabileceksiniz.

BAŞLAMADAN ÖNCE BİBER NASIL KURUTULUR?

Biberleri hasat edin ya da yerel olarak satın alın, biberleri fırında kurutuyor veya asarak yapıyorsanız, biberleri tutarken bir çift tek kullanımlık eldiven giyin. Bu biberler, cildinizi, gözlerinizi ve burun pasajlarınızı tahriş edebilen ısı üreten bileşen olan kapsaisin içerir. Acı biberle uğraştıktan sonra gözlerinizi, burnunuzu, yüzünüzü veya maruz kalan diğer cildinizi kaşımaktan kaçının.

"<yoastmark

ADIM 1: Fırını önceden ısıtın.

Biberlerin düzgün bir şekilde kurutulması için düşük bir sıcaklıkta yavaş bir oranda kurutulması gerekir. 140 ila 180 derecelik bir sıcaklık aralığı idealdir ; daha yüksek değerler, biberlerinizi kurutmak yerine pişirebilir. Fırınınızın o kadar düşük bir sıcaklık ayarına sahip olduğundan emin olun. Çoğu fırın 170 derecede dibe vuruyor. Bu düşük sıcaklığı elde etmek için fırınınızda “ısınma” işlevini kullanmanız gerekebilir.

ADIM 2: Taze biberleri hasat edin ve yıkayın.

Yalnızca sert ve herhangi bir leke veya başka hasar içermeyen en iyi biberleri seçin. Bunları iyice yıkayın ve havada kurumasına izin verin. Biberleri bütün olarak kurutabilseniz de, önce uzunlamasına ikiye kesmek, daha fazla yüzey alanı açığa çıkaracağı için daha hızlı kurumasına yardımcı olacaktır.

Biberlerin daha az baharatlı olmasını istiyorsanız çekirdeklerini ve iç zarlarını çıkarın. Kapsaisinin çoğunun bulunduğu yer burasıdır. Biber baharatınızı ateşli seviyorsanız, biberde bırakın.

ADIM 3: Biberleri yağlı kağıt serili fırın tepsisine tek sıra olacak şekilde yerleştirin ve fırına verin.

Metal soğutma rafını bir fırın tepsisine yerleştirin. Dilimlenmiş biberleri, birbirine değmeyecek şekilde aralarında yeterli boşluk olacak şekilde metal bir soğutma rafına yerleştirin. Biberleri doldurmayın – aralarındaki fazladan boşluk havanın dolaşmasına izin verir. Soğutma rafı, biberler kurudukça etrafındaki hava akışını da artıracaktır.

Fırınınıza birden fazla kurutma tepsisi yerleştirebilirsiniz, ancak hava sirkülasyonu için aralarında 2 ila 3 inç boşluk olduğundan emin olun. Fırın kapağını işlem boyunca 2 ila 6 inç açık bırakın . Bu, kurutma işlemi sırasında nemin dışarı çıkmasını sağlar. Biber nasıl kurutulur?

"<yoastmark

ADIM 4: Biberleri 30 dakikada bir çevirerek birkaç saat pişirin. 

Biberleri tamamen kurutmak için gereken süre, biberin kabuğunun kalınlığına, neme ve fırın sıcaklığına bağlı olarak değişecektir. İdeal olarak, onları her 30 dakikada bir kontrol etmeli ve döndürmelisiniz. Biberler tamamen çıtır çıtır olana kadar tekrarlayın. Hiç kösele bir dokuya sahip olmamalıdırlar – bu, biberlerde hala nem olduğu anlamına gelir. Bu işlemin tamamlanması 12 saatten fazla sürebilir.

ADIM 5: Kurutulmuş biberleri hava geçirmeyen bir kavanozda saklayın.

Biberler tamamen kurutulduğunda, tamamen soğumaya bırakın. Bunları, kilerinizde baharatların yanında hava geçirmez bir kapta saklayın. Ayrıca, biber gevreği için daha küçük parçalara ayırabilir veya saklamadan önce öğüterek biber tozu haline getirebilirsiniz. Kurutulmuş biberler hava geçirmez bir kapta birkaç yıl dayanabilir. Ancak, en iyi lezzet için bunları bir yıl içinde kullanın.

Henüz biber yetiştirmiyorsanız denemeyi düşünün. Ayrıca özellikle de artık biberleri kurutmanın ekstra hasatınızı korumanın kolay bir yolu olduğunu bildiğinize göre. Biberleri fırında kurutmak, pahalı ekipmanlara yatırım yapmak zorunda kalmadan birçok biberi kurutmanıza izin veren denenmiş ve gerçek bir yöntemdir. Kurutulmuş biberler kilerde aylarca dayanabilir ve yılın hangi zamanı olursa olsun o yaz tadına erişmenizi sağlar.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir